Tradycyjne obchody Świąt Wielkanocnych

Wielkanoc jest najstarszym i zarazem najważniejszym świętem chrześcijańskim, obok Bożego Narodzenia, które upamiętnia śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Obchodzone są wczesną wiosną i kończą czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Tydzień, który poprzedza Wielkanoc to tak zwany Wielki Tydzień, który jest czasem zadumy, wyciszenie, kontemplacji i wspominania wydarzeń związanych ze śmiercią Jezusa. Wielkanoc jest świętem ruchomym, wypada najczęściej pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Podczas soboru nicejskiego w 325 r. ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Niedziela Wielkanocna obecnie w większości kościołów rozpoczyna się uroczystą mszą rezurekcyjną nie może zabraknąć święconych jaj z chrzanem i solą, paschalnego baranka z cukru lub ciasta, wędlin, babek, babeczek, mazurków i innych ciast. Na paschalnym stole obowiązkowo znaleźć się musi bukiecik z bazi lub bukszpanu, które symbolizują nadejście wiosny. W wielu domach do tradycyjnych potraw zalicza się także żurek z kiełbasą i święconymi jajami. Pojawiają się także rozmaite sałatki, śledzie.

Drugi Dzień Świąt czyli tak zwany Śmigus Dyngus to czas lubiany szczególnie przez ludzi młodych. Tradycją Poniedziałku Wielkanocnego jest polewanie się wodą. Zwyczaj ten sięga do korzeni związanych z pogańskimi, słowiańskimi zwyczajami polewania wodą pól, co miało zapewnić urodzaj. Istnieje wiele starych legend i podań, które przybliżają prastare zwyczaje, z których narodziła się wszystkim dobrze znana, współczesna zabawa. Dziś leją się wszyscy i starsi i młodsi, ale dla Lany Poniedziałek najbardziej kochają dzieciaki.

W naszym kraju Święta Wielkanocne obchodzone są bardzo uroczyście. Polacy są bardzo związani z tradycjami i symbolami wielkanocnymi. Rozważając przebieg wiosennych świąt nie można zapomnieć o znaczeniu jaki odgrywa podczas świąt pisanka. Jako uznawane jest bowiem za symbol życia. Pisanka uznawana była w dawnych wierzeniach jako coś mistycznego i magicznego. Oznaczała i wciąż oznacza odradzające się życie i symbol płodności.

Przez lata zdobienie jaj zakorzeniło się bardzo głęboko w naszej kulturze. W różnych regionach Polski przyjęły się rozmaite techniki zdobienia jajek: batikowa (najstarsza), polegająca na nakładaniu wzoru z wosku, oklejana – zdobienie jajek dekoracjami z różnorodnych materiałów (np. papieru), wyskrobywana – tworzenie wzorów ostrym narzędziem na zafarbowanym jajku… i wiele, wiele innych. Najczęściej stosowane motywy zdobnicze to rośliny, krzyże, gwiazdy, wzory geometryczne, układy liniowe.